zaburzeniaodzywiania
Fakty i mity
Fakty i mity o anoreksji
-
Na anoreksję chorują tylko kobiety – mit - to choroba głównie kobiet, ale 6% chorujących ( tendencja wzrostowa) to mężczyźni
-
Anoreksja to choroba nastolatek z bogatych domów – mit – to choroba głównie nastolatek (ale nie tylko). Powodem są głównie zmiany fizyczne i emocjonalne zachodzące w czasie dojrzewania, a nie pochodzenie czy majętność
-
Anoreksja to fanaberia, a najlepszy sposób na wyjście z niej to zacząć normalnie jeść – mit – to poważne zaburzenie psychiczne
-
Ktoś, kto zjada 3 posiłki dziennie nie ma anoreksji – mit- osoby dotknięte chorobą potrafią stwarzać pozory jedzenia. Poza tym liczy się kaloryczność i jakość posiłków
-
Anoreksja to problem jednostki - mit – choruje jedna osoba, ale leczenie wymaga zaangażowania całej rodziny
-
Anoreksja powoduje zmiany hormonalne - prawda – następują zaburzenia hormonalne ( zanik miesiączki, pojawienie się dodatkowego owłosienia itp. )
-
Na anoreksję mogą cierpieć młodsze dzieci - prawda – chorują 10-latki. Chorują też 4-latki, ale przyczyna są zaburzenia łaknienia a nie np. wygląd.
-
Anoreksja jest nieuleczalna – mit – jest chorobą długotrwałą, przewlekłą i z nawrotami,ale można z niej wyjść. Im krócej się cierpi na anoreksję , tym większa szansa na całkowite wyzdrowienie.
-
Anorektyk ma kontrolę nad swoim ciałem – mit – początkowo takie jest podłoże choroby, ale uzależniając się tracimy kontrolę nad sobą. ( choroba przejmuje kontrolę nad chorym)
-
Anoreksja może powodować bezpłodność – prawda- często zachodzące zmiany hormonalne są nieodwracalne.
Czym jest bulimia?
Bulimia to choroba psychiczna, związana z zaburzeniami odżywiania. Definiowana jest w medycynie, jako żarłoczność psychiczna oraz „wilczy głód”.
Przyczyny bulimii
• brak bliskiej osoby, z którym chora nie potrafi sobie poradzić
• brak samoakceptacji
• konflikty rodzinne
• zaburzenia mechanizmów samoregulacji i samokontroli
• uszkodzenie ośrodka sytości w mózgu
• emocjonalne zaniedbanie dziecka w dzieciństwie
-
podłoże genetyczne
Objawy bulimii
Podstawą do rozpoznania bulimii są trzy podstawowe objawy:
1) napady głodu, występujące w sposób regularny , w wyniku których bulimicy objadają się do granic możliwości;
2) zachowania kompensacyjne, czyli sposoby na utrzymanie odpowiedniej masy ciała (pomimo objadania się), wynikające z przesadnej dbałości o własną sylwetkę. Należą do nich: prowokowanie wymiotów, głodówki, diety, stosowanie środków przeczyszczających, moczopędnych oraz intensywne treningi fizyczne;
3) Chorobliwe skupianie się na jedzeniu, występowanie przymusu jedzenia, a jednocześnie chorobliwa obawa przed otyłością (niezwiązana z faktyczną masą ciała).
Inne objawy i następstwa bulimii
-
Nawet jeśli wymienione powyżej objawy zostaną niezauważone przez otoczenie bulimika, pewnych następstw żarłoczności po prostu nie da się ukryć. Bulimia ma bowiem działanie wyniszczające dla ludzkiego ciała i psychiki. Prędzej czy później, takie zmiany stają się coraz bardziej widoczne. Należą do nich m.in.:
- zmęczenie, brak energii, apatia,
- odwodnienie, niedożywienie (m.in. brak witamin, mikroelementów w diecie),
- bóle głowy, zły nastrój, podatność na depresję, uzależnienie od leków,
- kłopoty ze strony układu pokarmowego (zaparcia, bóle, uszkodzenie przełyku, zgaga),
- zaburzenia miesiączkowania,
- schorzenia skórne (sucha skóra, rany na dłoniach od prowokowania wymiotów),
- zniszczone zęby (szkliwo),
- osłabienie układu pokarmowego,
- złe wyniki prób wątrobowych,
Fakty i mity o bulimii
"Nie wymiotuję, to znaczy nie mam bulimii" – fałsz – prowokowanie wymiotów to tylko jedna z metod oprócz:
-
przeczyszczanie się;
-
okresy głodówki lub restrykcyjnej diety pomiędzy napadami;
-
stosowanie leków zmniejszających łaknienie;
-
stosowanie środków moczopędnych;
-
wykonywanie niezwykle intensywnych ćwiczeń fizycznych;
-
osoby chore na cukrzycę mogą kompensować napady modyfikując ilość przyjmowanej insuliny (tzw. diabulimia).
Czasem dana osoba łączy więcej niż jedną metodę kompensacji.
Bulimia oznacza wymiotowanie po każdym posiłku – fałsz - można po każdym a można raz na dzień
Na bulimię chorują tylko dziewczyny nastolatki – fałsz -
bulimia dotyczy nie tylko osób płci żeńskiej ( 10% chorych to mężczyźni) . To prawda, że oszacowany średnik wiek pojawiania się bulimii wynosi 12-17 lat (w ostatnich latach odnotowano tendencję do obniżania się tej wartości). Jednak chorują także osoby starsze.
Osobę chorą na bulimię można poznać po nadwadze/niedowadze – fałsz-
Wbrew pozorom większość osób chorujących na bulimię ma wagę w normie.
Na bulimię nie można umrzeć – fałsz -
Fizyczne konsekwencje bulimii to m.in. zaburzenie równowagi elektrolitowej czy uszkodzenia w obrębie układu pokarmowego (włącznie z pęknięciem żołądka lub przełyku). Przypadki takie mogą mieć skutki śmiertelne. Bulimii czasem towarzyszy depresja, która może być przyczyną prób samobójczych.
Bulimia to tylko odchudzanie, które wymknęło się spod kontroli – fałsz
Bulimia nie jest dietą odchudzającą. Bulimia to zaburzenie odżywiania.
Najlepszym sposobem wyleczenia się z bulimii jest po prostu zaprzestanie wymiotowania – fałsz-
Napady bulimiczne i różne formy ich kompensowania nie są kaprysem, ani kolejną dietą cud. W wielu aspektach bulimia przypomina uzależnienie, - tak jak alkoholik nie może 'po prostu' przestać pić, tak osoba chora na bulimię nie może 'po prostu' przestać
-
Bulimia wspomaga odchudzanie i łatwo się z nią uporać -fałsz -
Zdecydowanie nie! Bulimia prowadzi do poważnych zaburzeń jest to choroba o podłożu psychicznym.
-
Na bulimię chorują tylko anorektyczki – fałsz-
To absurd! Anoreksja bardzo często wiąże się z bulimią, jednak nie zawsze choroby te występują razem.
-
Bulimia może doprowadzić do śmierci – prawda -
To niestety jest prawda. Jak już wiemy, bulimia to przede wszystkim problemy natury emocjonalnej, które mogą prowadzić do głębokiej depresji. W wielu przypadkach dochodzi do prób samobójczych, które niestety często kończą się tragicznie. Bulimia prowadzi także do zaburzenia gospodarki elektrolitowej, co za tym idzie – może doprowadzić do osłabienia mięśnia sercowego, a w konsekwencji także do zawału.
-
Terapia u specjalisty to jedyne droga by wyjść z choroby – prawda-
Owszem, jedyna skuteczna. Osoby, które stosują samoleczenie, często doświadczają nawrotu choroby. Te, które skorzystały z pomocy psychoterapeuty i udały się na anonimową terapię, w 90% przypadków były w stanie poradzić sobie z dręczącym je problemem. Laicy nie mają pojęcia jak leczyć bulimię, zaś terapeuci specjalizujący się w tej chorobie, w oparciu o wiele prowadzonych przez siebie przypadków, do sprawy podejdą indywidualnie i profesjonalnie.
-
Fora internetowe powiedzą mi jak wyleczyć bulimię – fałsz -
Nonsens! By wyleczyć bulimię potrzebna jest stała opieka psychoterapeuty. To problem podobny do alkoholizmu czy narkomanii, niejako uzależnienie.
Bulimicy wykazują tendencję do zachowań autodestrukcyjnych – prawda -
Specjaliści twierdza, że u znacznej części osób cierpiących na bulimię występuje tendencja do zachowań autodestrukcyjnych, takich jak samookaleczanie się czy zażywanie środków odurzających. Wynika to między innymi z faktu, iż bulimicy mają bardzo zaniżoną samoocenę, uważają siebie za bezwartościowych i nieatrakcyjnych, często sami sobą gardzą.
-
Bulimia jest chorobą uleczalną – prawda -
Choć bulimia, podobnie jak inne zaburzenia odżywiania o podłożu psychologicznym, jest bardzo trudna w leczeniu, przy doborze odpowiednich metod, wielu chorym udaje się całkowicie powrócić do normalnego funkcjonowania.
-
Główną przyczyną śmierci bulimików jest samobójstwo – fałsz-
Jak twierdzą specjaliści, bulimia w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci chorego, jednak niemal 100% zgonów osób cierpiących na żarłoczność psychiczną spowodowana jest znacznym spadkiem ilości elektrolitów w organizmie.
Leczenie
Leczenie anoreksji i bulimii
Szybka pomoc medyczna może być wymagana w niektórych skrajnych przypadkach, kiedy to odwodnienie, niedożywienie, niewydolność nerek lub nieregularne bicie serca może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia.
Bez względu na stan osoby chorej leczenie anoreksji jest trudne, ponieważ większość osób z zaburzeniami zaprzecza, że ten problem ich dotyczy. Podobnie jak wszystkie zaburzenia odżywiania, anoreksja wymaga kompleksowego planu leczenia, który jest dostosowany do potrzeb każdego pacjenta.
Cele leczenia obejmują przywrócenie człowieka do zdrowej wagi, niwelując problemy emocjonalne, takie jak niskie poczucie własnej wartości, niewłaściwe wzorce myślenia i rozwijające się długoterminowe zmiany w zachowaniu człowieka. Leczenie najczęściej obejmuje kombinację następujących środków:
-
Psychoterapia: rodzaj poradnictwa indywidualnego, które koncentruje się na zmianie myślenia (terapia poznawcza) i zachowania (terapia behawioralna) osoby z zaburzeniami odżywiania. Leczenie obejmuje praktyczne techniki wspierające rozwój zdrowych postaw wobec jedzenia i wagi człowieka oraz zmiany podejścia do sposobu reakcji osoby chorej na trudne sytuacje życiowe.
-
Leki: niektóre leki przeciwdepresyjne, takie jak selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) wspomagające kontrolę nad niepokojem i depresją związaną z zaburzeniami odżywiania. Niektóre leki przeciwdepresyjne mogą również pomóc zasnąć oraz pobudzają apetyt.
-
Konsultacje żywieniowe: ma to na celu nauczenie zdrowego podejścia do jedzenia i wagi człowieka, w celu przywrócenia normalnych wzorców żywieniowych, nauki istotności prawidłowego żywienia i zrównoważonej diety.
-
Terapia grupowa: wsparcie rodziny jest bardzo ważne dla powodzenia leczenia osoby chorej. Ważne jest, aby członkowie rodziny zrozumieli czym jest zaburzenie odżywiania i byli w stanie rozpoznać jego objawy i symptomy. Osoby z zaburzeniami odżywiania mogą wynieść wiele dobrego z terapii grupowej, gdzie znajdą pomoc i otwarcie będą mogły przedyskutować swoje uczucia i problemy z innymi ludźmi, którzy mają wspólne doświadczenia.
-
Hospitalizacja: hospitalizacja może być potrzebna do leczenia znacznej utraty wagi, która doprowadziła do niedożywienia i innych poważnych powikłań zdrowia psychicznego lub fizycznego, takich jak schorzenia serca, poważna depresja, czy nawet ryzyko popełnienia samobójstwa.
Witaj na mojej stronie
Witaj!
Strona przeznaczona jest zaburzeniom odżywiania. Znajdziesz tu informacje dotyczące jadłowstrętu, anoreksji, bulimii oraz ciekawostki, fakty i mity na ich temat.
Anoreksja
Co to anoreksja?
Anoreksja, zwana także jadłowstrętem psychicznym, jest potencjalnie zagrażającym życiu zaburzeniem odżywiania, które charakteryzuje się zagładzaniem się oraz nadmierną utratą wagi. Choroba ta jest diagnozowana, gdy osoba waży co najmniej 15% mniej niż jego normalna / idealna masa ciała. Ekstremalne odchudzanie u osób z anoreksją może prowadzić do niebezpiecznych uszczerbków na zdrowiu lub nawet śmierci.
Przyczyny anoreksji
Dokładna przyczyna anoreksji nie jest znana, ale badania sugerują, że połączenie pewnych cech osobowości, emocji i wzorców myślenia, a także czynników biologicznych i środowiskowych, może być jej powodem.
Przyczyny rozpoczęcia odchudzania:
-
krytyczna uwaga dotycząca nadwagi,
-
identyfikacja ze sławną modelką czy aktorką stosującą dietę,
-
presja środowiska (modelki, tancerki, gimnastyczki),
-
przekonanie o zbawiennym wpływie na zdrowie eliminacyjnych diet,
-
post o charakterze religijnym,
-
zaburzenie postrzegania obrazu własnego ciała – chorzy nie zdają sobie sprawy z tego jak bardzo są wyniszczeni,
-
negatywny stosunek do dojrzewania – dziewczęta chorujące na anoreksję zaprzeczają własnej seksualności, nie akceptują kobiecej figury swojego ciała, chcą przestać miesiączkować. Towarzyszy temu poczucie braku własnej atrakcyjności. W wyniku odchudzania sylwetka dziewczyny pozostaje podobna do sylwetki dziecka przed okresem dojrzewania. Chorzy unikają kontaktów z rówieśnikami płci przeciwnej.
-
lęk przed dorosłością, dojrzałością fizyczną i psychiczną,
-
niska samoocena i brak wiary w siebie,
-
osoby chore są solidne, perfekcyjne, koncentrują się na nauce i osiąganiu sukcesów. Towarzyszy temu nadmierny krytycyzm, lęk przed porażkami.
Objawy anoreksji
Najczęściej występującymi objawami anoreksji są:
-
szybka utrata masy ciała w ciągu kilku tygodni lub miesięcy,
-
kontynuacja odchudzania lub ograniczone jedzenie, nawet gdy waga danej osoby jest już stosunkowo niska,
-
niespotykane wcześniej zainteresowanie żywnością, kaloriami, wartościami odżywczymi lub gotowaniem,
-
intensywny lęk przed przybraniem na wadze,
-
dziwne nawyki żywieniowe i przyzwyczajenia, takie jak np. jedzenie w tajemnicy,
-
uczucie nadwagi, nawet jeśli ta osoba w rzeczywistości ma niedowagę,
-
niezdolność do rzeczywistej oceny własnego ciężaru ciała,
-
dążenie do perfekcji i skłonność do samokrytycyzmu,
-
depresja, lęk, drażliwość,
-
rzadka lub nieregularna miesiączka, a czasami nawet jej brak,
-
częste stosowanie tabletek przeczyszczających, moczopędnych lub odchudzających,
-
podatność na choroby,
-
noszenie luźnych ubrań, w celu ukrycia utraty wagi,
-
kompulsywne wykonywanie ćwiczeń,
-
poczucie własnej bezwartościowości lub brak nadziei,
-
wycofanie społeczne,
-
inne objawy fizyczne, które rozwijają się z czasem, a w tym: niska tolerancja na zimno, łamliwość włosów i paznokci, skóry sucha lub zżółknięta, anemia, zaparcia, obrzęknięte stawy, próchnica zębów, porost nowych i cienkich włosów na ciele.
-
Nieleczona anoreksja może prowadzić do:
-
uszkodzenia narządów, zwłaszcza serca, mózgu i nerek,
-
spadku ciśnienia krwi, tętna, nieregularnego oddechu,
-
utraty włosów,
-
nieregularnego bicia serca,
-
osłabienia kości (osteoporoza),
-
zaburzenia równowagi płynów w organizmie,
-
śmierci – z głodu lub samobójstwa.
- Tak widzą siebie osoby z zaburzeniem odżywiania
-